Forum Forum archiwistyczne Strona Główna Forum archiwistyczne
Forum archiwistyczne dla archiwistów

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kurs archiwisty

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
edyta

PostWysłany: Pon Lip 18, 2011 1:39 pm    Temat postu: kurs archiwisty Odpowiedz z cytatem

Chciałam zrobić kurs archiwisty w Rzeszowie, wiem że można na ul. Bożniczej, a chciałam zapytać czy można też w innych miejscach. Ten zawód jest dla mnie najodpowiedniejszy bo jestem osobą z umiarkowanym stopniem. Mam skończone studia administracji, a trudno jest znaleźć pracę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
archiwariusz

PostWysłany: Pon Lip 18, 2011 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne że tak. Jeśli chodzi o inne miasta, to najlepiej sprawdzić na stronie Stowarzyszenia Archiwistów Polskich http://www.sap.waw.pl/ , które ma swoje oddziały we wszystkich miastach wojewódzkich i jest profesjonalną firmą świadczącą usługi archiwizacyjne. Załączam tutaj mój tekst dotyczący oferty edukacyjnej, który napisałem kilka lat temu na potrzeby niniejszego serwisu, w związku z czym na pewno zmieniły się trochę ceny. Robiłem kiedyś, też dla serwisu, katalog firm m. in. z branży archiwistycznej i znalazłem taką, w której całe szefostwo miało tylko kurs I stopnia.

Archiwa zakładowe – oferta szkoleniowa

W wielu firmach i instytucjach do niedawna obowiązki archiwisty zakładowego powierzano osobom zupełnie do tego nie przygotowanym, często po prostu sekretarkom. Niestety z sytuacją taką spotykamy się jeszcze obecnie. Tymczasem to właśnie od odpowiednio wykształconego, kompetentnego i posiadającego świadomość archiwalną personelu archiwum zakładowego zależy w dużej mierze jakość narastającego zasobu. I nic tu nie pomogą nawet najlepsze przepisy.

Na szczęście w ostatnich latach zaczęto przywiązywać coraz większą wagę do kształcenia archiwistów zakładowych. Wiele instytucji edukacyjnych, ośrodków szkoleniowych, ośrodków doskonalenia zawodowego, Domów Technika NOT, fundacji czy archiwów państwowych, organizuje kursy archiwalne I i II stopnia, kursy dla pracowników kancelarii tajnych oraz różne szkolenia z zakresu problematyki archiwistycznej.

Podstawowy kurs archiwalny I stopnia dla pracowników archiwów zakładowych i składnic akt obejmuje swoją tematyką takie zagadnienia jak: wstęp do archiwistyki, prawne regulacje dotyczące postępowania z dokumentacją, organizacja sieci archiwalnej, rodzaje współczesnej dokumentacji oraz jej klasyfikacja i kwalifikacja, organizacja pracy kancelaryjnej (instrukcja kancelaryjna i wykaz akt), organizacja i zadania archiwum zakładowego i składnicy akt, ogólne zasady porządkowania różnych rodzajów dokumentacji oraz coraz częściej wykorzystanie informatyki w pracy kancelaryjnej i zarządzaniu dokumentacją w archiwum zakładowym. Kurs kończy się egzaminem, na podstawie którego zostaje wystawione zaświadczenie uprawniające do prowadzenia archiwum zakładowego lub składnicy akt. Koszt kursu obejmuje materiały szkoleniowe, zaświadczenie oraz zwiedzanie magazynów archiwalnych i nie powinien przekroczyć 800,00 zł. Oczywiście zarówno program, jak i cena mogą się nieco różnić w zależności od organizującej kurs instytucji.

Doskonalący kurs archiwalny II stopnia adresowany jest do osób, które ukończyły kurs archiwalny I stopnia lub specjalizację archiwistyczną w szkołach wyższych i swoją tematyką obejmuje takie zagadnienia jak: współczesne systemy kancelaryjne a stan dokumentacji w archiwum zakładowym i składnicy akt, etapy porządkowania dokumentacji współczesnej, ewidencja dokumentacji w archiwum zakładowym i składnicy akt, przekazywanie dokumentacji do archiwum państwowego oraz ewidencja dokumentacji w archiwach z zasobem historycznym. Kurs kończy się egzaminem, na podstawie którego zostanie wystawione zaświadczenie. Koszt kursu obejmuje materiały szkoleniowe, zaświadczenie oraz zwiedzanie magazynów archiwalnych i nie powinien przekroczyć 1 500, 00 zł. Oczywiście tak jak w przypadku kursu archiwalnego I stopnia, program i koszty kursu mogą być nieco odmienne od przedstawionych w zależności od organizatora. Czas trwania obydwu kursów nie powinien przekroczyć 110 godz. wykładów i ćwiczeń.

W przypadku kancelarii tajnych kursanci mają do dyspozycji dwustopniową ofertę szkoleniową. Specjalistyczny Kurs dla Kierowników i Pracowników Kancelarii Tajnych I stopnia jest przeznaczony głównie dla początkującego personelu, a także pracowników archiwów zakładowych, których kompetencje obejmują zagadnienia związane z ochroną informacji niejawnych i pozwala na opanowanie takich umiejętności jak zakładanie urządzeń ewidencyjnych, wytwarzanie i rejestrowanie dokumentów, odbieranie i nadawanie przesyłek oznaczonych różnymi klauzulami tajności, zasady postępowania z przesyłkami uszkodzonymi oraz z przesyłkami podejrzanymi. Natomiast Specjalistyczny Kurs dla Kierowników i pracowników Kancelarii Tajnych II stopnia adresowany jest do osób które ukończyły kurs I stopnia i obejmuje następujące zagadnienia: omówienie kluczowych zapisów ustawy o ochronie informacji niejawnych i przepisów wykonawczych, przedstawienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu kancelarii tajnej, rozwiązywanie zadań i problemów w prowadzeniu stosownych ewidencji, przedstawienie zasad bezpiecznej eksploatacji elektronicznych nośników danych oraz wskazanie zasad rozpoznawania i postępowania w przypadku zagrożeń kancelarii tajnych.

Dokładne informacje na temat organizowanych kursów, zasad rekrutacji, programu, czasu trwania, kosztów oraz organizatora można znaleźć w Internecie wpisując w dowolną wyszukiwarkę odpowiednie hasło lub w ofercie szkoleniowej serwisu branżowego archiwistów www.archiwistyka.pl. Szczegółowe przepisy dotyczące wymaganych od personelu archiwum zakładowego specjalistycznych kursów zawiera Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 6 czerwca 2003 r. w sprawie rodzaju wykształcenia uznanego za specjalistyczne oraz dokumentów potwierdzających posiadanie praktyki zawodowej, wymaganych od osób wykonujących niektóre czynności związane z dokumentacją osobową i płacową pracodawców (Dz. U. z 2003 r. Nr 108, poz. 1016).

Na koniec dodam, że świetnie rozumie Twoją sytuację i w razie dalszych wątpliwości chętnie pomogę.
edyta m.
Gość

PostWysłany: Wto Lip 19, 2011 6:36 pm    Temat postu: kurs archiwisty Odpowiedz z cytatem

Proszę Pana z góry dziękuję za wiadomości. Właśnie dzwoniłam do Archiwum Państwowego to niestety ale kurs jest drogi bo 1050 zł i trwa 2 dni, znalazłam też w innym Ośrodku szkoleniowym w Rzeszowie i trwa 2 dni kosztuje 1000 zł. Mi najbardziej zależy aby to było oczywiście w Rzeszowie tylko nie takie drogie jak dla bezrobotnych. Tak naprawdę to myślałam że kosztować będzie mniej i trwać więcej choć tydzień.
Kontaktowałam się też z Urzędem Pracy dla osób bezrobotnych czy nie mają czasami takiego kursu ale nie ma i czy czasami nie może pokryć takiego kursu indywidualnie starosta dla osoby bezrobotnej i niepełnosprawnej.
I sama nie wiem czy mógłby mi pokryć właśnie koszty starosta.

Edyta Micał
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archiwistyczne Strona Główna -> Problematyka archiwistyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: